بسم الله الرحمن الرحیم اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2691
 بازدید امروز : 124
 کل بازدید : 1684363
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١

فشار اعتدالیون بر رسانه ملی؟!
درحالی‌که سخنرانی‌های رحیم‌پور ازغدی در نماز جمعه تهران و جمع‌های دانشجویی با استقبال گسترده مردمی روبه‌رو شده است و نتایج نظرسنجی‌های عمومی نشان می‌دهد که بازپخش سخنرانی‌های رحیم‌پور خواسته مردم است
 ١٠:٣١ - 1394/02/27 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

موسی الرضا مظفری
مديريت جهادی همراه با مرارتها و سختی هایی است که مدير بايد آن را تحمل کندو باری سنگین را به دوش کشد شاخصه های اینمدیریت که ایثار، گذشت ، ترجيح ديگران بر خود بدون در نظرگرفتن امور مادی و حب جاه است چگونه در انسان شکل مي گیرد چگونه مي توان آن را تحمل کرد. که حتی با سرزنش مردم این بار را مستانه به دوش کشید سوالی است که سعی شده در این نوشتار تحلیل و پاسخ یابد. این نوع اجرا واین نوع مدیریت پیش زمینه هایی می خواهد که عبارتند از آزادی تفکر تعقل انتخاب ،محبت ، عمل که در دو حیطه درونی و بیرونی باید شکل بگیرد. در این مقاله این رویکر توضیح داده شده است.
 ١٢:٣٢ - 1393/05/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

احمد فتحی
سال 1393 درحالی با عنوان اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی و عزم ملی از سوی مقام معظم رهبری حفظه الله نامگذاری شده است که هردو مقوله اقتصاد و فرهنگ و به خصوص مسائل فرهنگی از پرچالش ترین و حساس ترین مسائل روز مرگی بلکه فراتر از آن یعنی جهان است . اکنون باید مدیریت جهادی که یکی از رویکردهای مهم پیشرفت کلان در همه زمینه هاست؛ باید تعریف شود سپس به اصول ان پرداخت و آن را بررسی کرد سپس به اصول آن پرداخت و آن را بررسی کرد. تعریف مدیریت جهادی از نظر من همان مدیریت دلسوزانه است مدیریت جهادی یعنی مدیریت دلسوزانه مدیریتی که ساختارش بر اساس وجدان و عقل بنیان شده و هیچ کس نمی تواند چنین مدیریتی را ناقص بداند آری مدیریتی که یکی از این دو مقوله را ندارد ناقص. مدیریت عقل و وجدان همان مدیریت ناخدای کشتی می باشد که قطب نما در دست دارد که اگر ناخدا یا قطب نما نباشد دیگری به کار نیاید و نشاید. مدیریت جهادی یعنی مدیریت مولایمان علی (ع) که در زمانش فقیر و غنی یکسان بودند و عدالت به معنای واقعی کلمه به ثمر رسید. مدیریت دلسوزانه و نه به خاطر قدرت و ثروت بلکه به خاطر شوق و اشتیاقی که هر روز بیشتر از روز قبل می شود، می باشد مدیریت جهادی باید باشد چرا که طبق فرموده پیامبر اعظم (ص): همه شما نگهبان هستید و همه شما نسبت به آنچه که مسئولیت دارید نگهبانید. اگر همه ما بلکه همه انسانها وظیفه خودرا به خوبی انجام دهیم آن وقت دیگر نه ظلمی و نه ظالمی و نه مظلومی وجود خواهد داشت. مدیریت جهادی باید برخاسته از دل باشد و برای رضای خدا. چرا که هر کاری برای خدا باشد رنگ خدایی می گیرد و می ماند در غیر این صورت قبول نخواهد بود. اینک که مقام معظم رهبری به این نکته اشاره فرموده اند خوب است
 ١٢:٣١ - 1393/05/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

غلامعلی سعد آبادی
وقوع انقلاب اسلامی و حوادث پس از آن، به شکل گیری نوعی رفتار، فرهنگ و سبک مدیریت سازمانی منجر شد که بعدها از آن به عنوان کار و مدیریت جهادی نام برده شد. برای فهم صحیح و دقیق از این پدیده و شناخت تفاوت¬های مبنایی آن با سایر پدیده¬های مشابه، نیاز به بررسی و شناسایی جوهره مدیریت جهادی می باشد. در این پژوهش که با استفاده از استراتژی پدیدارشناسی به سرانجام رسید، بیانات رهبر انقلاب به عنوان یک مدیر ارشد معتقد به سبک مدیریت جهادی، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. بر اساس یافته¬های این پژوهش، ماهیت مدیریت جهادی بر مبنای مبارزه تعریف می شود و بر دو رکن اساسی تلاش و جهد بسیار به همراه مقابله با دشمن یا موانع موجود در مسیر دستیابی به پیشرفت و تمدن اسلامی متقوم می باشد.
 ١٢:٢٩ - 1393/05/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

صادق رنجبر دهبنه
هر چیزی، هر کاری هر کلمه ای دارای تعریف است و دارای معنای خاص خودش است که تمام برنامه ها از روی همین تعریف پایه گذاری می شود اول از کلمه اصول و مبادی شروع می کنیم که به معنی اصل ها و پایه ها ی اساسی گفته می شود دوم به معنای جهادی که از جهد و تلاش سرچشمه می گیرد پس نتیجه می گیریم که هر کاری نیاز به تلاش دارد باید اصول و فروع داشته باشد و آن اصول باید بر چه اساسی باشد؟ مدیران جهادی باید اصول و مبادی را به خوبی بشناسند و بر اساس آن برنامه ریزی نمایند وبسوی هدف مشخصی که ایمان به آن دارند با تمام قوت حرکت نمایند تا به نتیجه مطلوب برسند...
 ١٢:٢٧ - 1393/05/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

محمد تقی بختیاری
همانطور که از تعریف مدیریت بر می آید ، مدیر با توجه اهداف ، برنامه ریزی کرده و طی فرایندهای دستوری و توصیفی منابع مادی و انسانی را هدایت و کنترل می کند تا به اهداف پیش بینی شده نائل آیند . در بسیاری از موارد ملاحظه می شود که یک مدیر به اهداف مد نظر نائل می آید اما مدیران دیگر خیر ، در حالی که هر دو هدف دارند ، هر دو هدایت و دستوراتی دارند ، هر دو کنترل و نظارت می کنند اما شاید یکی موفق شود . با تتبع در کلمات رهبر انقلاب سر موفقیت مدیران را در صفت جهادی می یابیم . اما مدیریت جهادی به چه معنی است ؟ آیا کار مجانی و بی اجر و مواجب را کار جهادی می گویند ؟ آیا مدیریت بدون قانون و ضابطه را مدیریت جهادی می نامند ؟ و یا اینکه مدیریت جهادی قابل تعریف است ؟ به نظر می آید با توجه به رهنمود های مقام عظمای ولایت مدیریت جهادی دارای مبانی و اصول مشخصی است که با شناسائی و کار علمی بر روی آنها می توان این سبک از مدیریت را که نجات دهنده کشور از هر بحرانی است تعریف و به جامعه ارائه نمود تا هم مسئولان در هر رده ای با بکار بستن آن موجبات رشد و نیل به اهداف مجموعه خود را فراهم آورند و از طرفی مردم این آب و خاک در انتخاب مدیران دقت کرده و از هر مدیری مطابق واقعیت ها انتظار داشته باشند .
 ١٢:٢٦ - 1393/05/06 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
اسماعیل غفاری قمی
اصول و مبانی مدیریت جهادی با رویکرد فرهنگی
در یک نظام و ساختار حکومتی، مدیریت و ادارۀ سیاسی یک جامعه، نیازمند اندیشه ای قوی و غایتی متعالی می باشد. در چنین سیستمی، مسئولان و مردم به مثابه مجریان و رسانندگان به آن هدف، ایفای نقش می نمایند.
 ١١:٥١ - 1393/04/17 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
جواد رستمی
شاخصه های مدیریت فرهنگی
مدیریت جهادی نوع خاصی از مدیریت است که لازمه کاری هر مدیر لایقی است. البته مدیریت جهادی به معنای زیاد وبیش از اندازه کار کردن نیست بلکه به معنای حرکت به سمت هدف مشخص و کار بهینه است مدیریت جهادی نوعی مدیریت است که مورد توجه مدیران موفق در گذشته و تاریخ اسلامی بوده است از صدر اسلام و مدیریت پیامبر اکرم (ص) تا به عصر کنونی و مدیریت امام خمینی ره در دوره انقلاب اسلامی و مدیریت رهبر معظم انقلاب در عرصه های پر از چالش مدیریت اساسی کشور در بعد از انقلاب. مدیریت جهادی شاخصه های متنوعی دارد که در سخن بزرگان به روشنی آمده است و تبیین شده است البته مدیریت جهادی در عرصه های مختلف، شیوه های مختلفی دارد و همانگونه که مقام معظم رهبری مد ظله العالی فرمودند: مدیریت جهادی بطور کلی یعنی کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی برعلم و درایت.
 ١١:٤٨ - 1393/04/17 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

یونس نویدی
آنچه در مديريت اسلامي اهميت زيادي دارد استخراج مباني و اعتقادات بينشي و ارزشي است چراكه اين مسأله از جمله وجه تمايزهاي اساسي در مقايسه با اصول مديريتهاي غربي است . امروزه متاسفانه اصل و قالب مديريتي و سواد دانشمندان مديريتي در ايران اسلامي كاملا وارداتي است و آنچه اين مديريتها از آن تنيده و بافته شده است با همان مباني و بينشهاي غير اسلامي مي باشد فلذا براي اسلامي كردن مديريت و بخصوص بحث از مديريت جهادي بحث از مباني و اصول مديريت اسلامي بسيار حائز اهميت است. در مديريت دو نوع مبناء مهم و اثرگذار همواره وجود دارد 1- مباني بينشي 2- مباني ارزشي، كه بايد توجه داشت مباني ارزشي از مباني بينشي روييده مي شود و فعل سازماني در مديريت از مباني ارزشي روييده مي شود . يكي از مباني بينشي كه در مديريت اسلامي لحاظ مي شود و در تمامي ابعاد مديريتي كارساز و نقش اساسي دارد مبناي بينشي خدامحوري است به اين معنا كه «خداوند خالق و مدير انسان است به او دستور ميدهد كار كند، زحمت بكشد، خدمت كند و جهاد كند.
 ١٠:١١ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

حسین سلیمانی
در این سخنرانی ابتدا به تبیین سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مدیریت جهادی خواهیم پرداخت. سپس مولفه‌های مطرح شده در سخنان رهبری را با شرایط امروز مدیریت حوزه‌های علمیه تطبیق می‌دهیم و در ادامه راه‌کارها و پیشنهاداتی به منظور تحقق مدیریت جهادی در حوزه علمیه ارائه خواهد شد. شاخه‌های وابسته به کلیات فوق عبارتند از: لزوم تببین مدیریت جهادی. توجه به فهم قبل از اجراء. نمونه‌های عدم توجه به فهم و ورد به اجراء. مفهوم مدیریت. مفهوم جهاد. ارکان مدیریت جهادی. لزوم توجه به خود باوری. لزوم توجه به قانون. توجه به ایثار. توجه به امکانات. مدیریت دفاعی یا تهاجمی؟ پایداری در مدیریت جهادی. مقابله با جنگ روانی و تبلیغات در مدیریت جهادی. مقابله با گریز از جهاد در مدیریت جهادی.
 ١٠:٠٦ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

حسن رضایی
در بحث مدیریّت اسلامی دچار یک مشکل اساسی شده و آن اینکه؛ برخی از ویژگی های یک مدیر ارزشی را معیار مدیریّت اسلامی معرّفی نمودیم . برای اثبات مدّعا کافی است نگاهی به مقالات، کتاب ها و سخنرانی های موجود (به ویژه در فضای مجازی) در این زمینه انداخته شود ؛ اکثر مطالب طرح شده ویژگی های یک مدیر ارزشی از قبیل: تقوا ، اخلاص، شایستگی، خستگی ناپذیری و .... را مطرح نموده اند و به چگونگی ساختار مدیریّتی اشاره چندان دقیقی نشده است( اگرهم شده بسیارمختصربوده). غافل از آنکه اگر نگوییم مهم تر حداقل هم طراز ویژگی های ارزشی یک مدیر، ویژگی ها و شاخصه های ساختار مدیریّتی نیز باید معیارهای ارزشی و دینی را داشته باشد. ساختارهای مدیریّتی در تمدّن اسلامی شاخصه هایی دارد که در ساختارهای تکنوکراتی مدرن دیده نمی شود یا اگر به صورت حداقلّی دیده می شود قابلیّت انعطاف و جامعیّت ارزش های اسلامی را نخواهد داشت. ازجمله ویژگی های ساختارمدیریت جهادی واسلامی : عدالت محور ارزش محور، معنوین پرور، کم هزینه و پربازده، توجه برحریّت و کرامت انسانی، همه جانبه نگر( رابطه انسان با خدا و جهان طبیعت)، بومی منطقه ای، انعطاف پذیر، مردم گرا و توجه به توان مردمی و جمعی و... می باشد که برای پرداختن به هریک از این شاخصه ها باید مطالعات گسترده و عمیقی در متون اسلامی و گذشته تمدنی صورت پذیرد که در این نوشتارتنها به آنها اشاره ای شد.
 ١٠:٠١ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

محمد سعید کرمی
این پژوهش به مانع اصلی الگوی اسلامی «ادار‌ه» و ریشه‌یابی آن و همچنین مزیت برتر مدیریت جهادی با رویکرد اخلاقی خواهد پرداخت؛ لکن این امر میسر نمی‌شود مگر با گذری بر تعدادی از مبانی اخلاقی مدیریت جهادی. روش تحقیق حاضر براساس مطالعه کتابخانه‌ای و تحلیل محتوا در حیطه‌ی پژوهش‌های حدیثی و فلسفه‌ی اخلاقی است. این پژوهش شامل موضوعاتی از قبیل چیستی مدیریت، چیستی مدیریت جهادی از نگاه مقام معظم رهبری، تطبیق اخلاق مدیریت بر مدیریت جهادی، تطبیق جهاد مصطلح و فضایل ترسیم شده در آن فضا بر مدیریت جهادی، چالش نظام فکری
 ١٠:٠٠ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

محمد حسن زارع
مدیریت جهادی با ازخود گذشتگی، فعالیتی فراتر ازروال عادی ، برنامه‌ریزی صحیح و ...همراه است، در این نوع از مدیریت ، فرد به خود فکر نمی کند وگروه را در نظر می‌گیرد و خدمت را به معنای واقعی و برای خدا انجام می دهد. ویژگی های اصلی دراجرایی شدن مدیریت جهادی عبارت است از سرعت، دقت ، کیفیت و ... ، ضمن اینکه یک مدیر جهادی باید منافع ملی را برمنافع شخصی ارجح دانسته و زمان زیادی را برای کارخود بگذارد وبیش ازمدیران و کارمندان عادی سختی ها ومشقت بیشتری را متحمل شود. مدیریت جهادی به معنای استفاده از امکانات و تجهیزات بومی در جهت توسعه کشور است. مدیریت جهادی می‌تواند جلوگیری از ریخت و پاش و هزینه تراشی اضافه در بدنه دولت باشد یا وحدت، همدلی، یکپارچگی و اتحاد بین مدیران و مردم باشد. در مدیریت جهادی خدمت رسانی به مردمی نه برای کسب مدال و مقام دنیوی بلکه در جهت قرب الهی و رضایت پروردگار انجام می‌شود و مدیر جهادی در قبال خدمتی که به مردم ارائه می دهد هیچگونه چشمداشت مادی و دنیوی ندارد و هدف خود را رضایت پرودگار خویش می داند.
 ٠٩:٢٥ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

سید رضا حسینی
برای دستیابی به نتیجه های موفقیت آمیز مدیریت جهادی در مرحله اول باید عواملی که در انجام نگرفتن مدیریت جهادی نقش بسزایی دارند را مورد مطالعه قرار دهیم در این راستا مهمترین عوامل ، عوامل روحی و معنوی هستند لذا تا روحیه ی جهادی در یک شخص نهادینه نشود مدیریت جهادی محقق نخواهد شد لذا در صدد بیان این عوامل بر آمدیم مهمترین تزیین عامل بروحی موثر در مدیریت جهادی روحیه اخلاص و کم توقعی است اگر یک مدیریا یک مسئول دارای روحیه اخلاص بود و هدفش کسب امتیازات دنیوی نبود نتیجه اش این است که تمام وظایف خود را مجاهدانه انجام می دهد و این امر نقش اساسی در پیشرفت کشور خواهد داشت.
 ٠٩:٢٤ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

معین شرافتی
مدیریت به معنای اداره نمودن و جهاد به معنای تلاش و کوشش است در مواقع حساس مدیریت جهادی است که می تواند بحران ها را به فرصت تبدیل کند امروزه پرچم اسلام ناب در دست ایرانیان است و استکباریان از دور و نزدیک به ارزش های ما یورش برده اند و این جنگ پایان پذیر نمی نماید پس باید با شناخت ضرورت ها و امکانات موجود به مقابله با آنان پرداحت از این رو ضرورت مدیریت جهادی نمایان می گردد همانطور که در این مقاله بررسی می شود مدیریت جهادی چیزی جز شناخت وظیفه و عمل به آن نیست همان چیزی که دستور خدا به ما است و ضامن سعادت و سلامت دنیا و آخرت ما می باشد سیره بزرگان دینی ما پر از مدیریت جهاد گرانه است و این الگو پذیری از اسوه های نیک عمل به دستور الهی می باشد آینده نگری و داشتن برنامه ، داشتن نیت خالصانه و توکل ، اصلاح الگوی مصرف همراه با شناخت توانایی های منابع ا نسانی ، قانونمندی و پاک دستی در پرتوی مدیریتی فعال، انتقال تجربه به دیگران و استفاده به نقد برخی از راهکارهای اجرایی در مسیر مدیریت جهادی است.
 ٠٩:١٥ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

سید علی اکبر موسوی
واژه مدیریت از اداره کردن آمده است اداره یعنی چرخاندن، برعهده گرقتن و رسیدگی به امورنهاد یا سازمان، خانواده یا جامعه در مورد مدیریت جهادی و ضرورت آن در جامعه کنونی ما واینکه آیا می توان بدون جهاد و مدیریت جهادی جامعه و نهادهای آنرا اداره نمود... امیرالمومنین می فرماید جامعه حاکمی می خواهد اینکه مدیریت به سویی باشد ، مدیر چه جهت و غایتی را در نظر گرفته و منابع و سرمایه ها را به چه سویی سازماندهی می کند؟ همان اهداف وآرمان هایی که برای هر انسانی در زندگی شخصی خودش مطرح است همانها مطرح می شود و آرمانها و اهداف مدیران را شکل می دهد. اما در جامعه خودمان و جامعه ایران چه هدفی را دنبال می کنیم و آرمان و هدف ما چیست و چه باید باشد؟اگر رسیده ایم به اینکه می دانیم جز بندگی خدا هیچ هدفی انسان را سیراب و سرشار نمی کند. اگر هدف معلوم است و آرمان ما الا لیعبدون شده که همه چیز درآن است این هدف مسیر مشخص خود را دارددر این مسیر موانع زیاد است هوس های درونی فسادها و مفسدها فراوان است و با وجود این موانع و دشمنان فراوان چگونه می شود حرکت نمود و امکانات موجود را اداره کرد...بهترین واژه برای این مسیر مدیریت جهادی است یعنی بذل النفس و ما یتوقف علیه من المال و الوسع فی اعلاء کلمه الاسلام و اقامه شعائرالایمان. بقیه متن بصورت دستی ارسال شده است....
 ٠٩:١١ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

علی عطائی کوزانی
اگرچه مدیریت اصطلاح عامی است که هر فکر و فرهنگی در باره آن سخن گفته است امّا کلمه جهاد بیش از هر چیزی صبغه اسلامی داشته و با توجه به اهمیت اضافه در کلمات ترکیبی پیام منحصر به فردی را برای مخاطب به¬دنبال داشته و سبک مدیریتی خاصی را ارائه می¬دهد که اصول و مبانی آن را باید در اسلام جستجو کرد و در فکر و فرهنگ ناب اسلامی شاخصه¬های آن¬را یافت. بنابر این در بخش مبادی تصوری تعریف این مفاهیم و رابطه تنگاتنگ فرهنگ ناب اسلامی با مدیریت باید ارائه گردد تا چشم¬اندازی از مدیریت جهادی برای مخاطب هویدا گردد. مدیریت برخاسته از تفکری که عدم جدایی دین از سیاست را فریاد زده و مدیران خود را به اعمال همه شاخصه¬های مدیریت اسلامی دعوت می¬کند . تعریف مدیریت اگر مدیریت در لغت به معنای اداره کردن امور و در اصطلاح یک مفهوم ذهنیکه مجموع رفتار مدیران درک می¬شود . . پس«مدير» به كسي گفته مي شود كه كارها را از طريق اداره ديگران انجام مي دهد . با اين بيان، «علم مديريت» دانشي است كه انسان را به انجام كارها از طريق ديگران هدايت مي كند، اما «اخلاق مديريت» ويژگي است كه انجام كار از طريق ديگران را ميسّر مي سازد؛ يعني يك مدير به كمك آن اوصاف مي تواند دانش مديريت را به كار گيرد؛ پس مدير اسلامي با روحیه جهادی سعي مي كند به كمك علم و اخلاق مديريت، اهداف و برنامه هاي خود را به سر منزل مقصود برساند. بنابر این بخشی از شاخصه های روحیه جهادی یک مدیر در ذیل اشاره شده است؛ ادامه راه با مدیریت جهادی بی¬شک انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک انقلاب فرهنگی، برای ادامه راه نیازمند مدیریت مناسب و مدیران لایق است که اگر با فرهنگ ناب اسلامی تربیت شده باشند، دارای روحیه جهادی خواهند بود. روحیه¬ایی که متأثر از فرهنگ اسلام ناب بوده و در شکل جهادی خود، تأثیرات فرهنگی و تربیتی فراوانی را در جامعه بجای می¬گذارد. چه اینکه شيوه مديريت هر جامعه اي به تناسب جهان بيني و انسان-شناسي آن جامعه رقم مي خورد و سپس تعامل و رفتار با مردم صورت مي گيرد.
 ٠٩:٠٧ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

منصور مقدمی
بعد از آنکه رهبر معظم انقلاب در نام گزاری امسال عنوان مدیریت جهادی را گنجاندند اهل قلم بیشتر به این موضوع پرداختند و هرکسی از ظن خود شد مبین این عنوان! بعضی مدیریت جهادی را همان مدیریت اسلامی معرفی کردند و بعضی چیزی غیر از آن و برخی دیرگر جزئی از آن. اما مدیریت جهادی عنوانی است که از جنبه های مختلف باید مورد برسی قرار بگیرد. چون عنوانی است که هنوز تعریف کلاسیک نشده. و از لحاظ ساختار و مدل رفتاری مدیران و زمینه های مورد نیاز قابل واکاوی و برسی است. سیر تبیین مدیریت جهادی در این مقاله: عنوان مدیریت جهادی شامل دو رکن مدیریت و جهاد است. در این مقاله برای تبیین این عنوان ابتدا مدیریت مورد بحث قرار گرفته و سپس جهاد و در خاتمه پیوند این دو مقوله ذکر شده است و اصول و مبانی مدیریت جهادی بیان گردیده. در بحث مدیریت ابتدا تعریف مدیریت و سپس انواع آن مورد برسی قرار گرفته و سپس به موضوعی تحت عنوان مدیریت اسلامی که تفاوت های عمیقی با مدل غربی آن دارد پرداخته شده. در امتداد بحث مدیریت اسلامی نکاتی چند از امیرالمومنین در خصوص مدیریت بیان شده است که البته بعضی از آن نکات در تمام اصلوب های مدیریتی میگنجد و بعضی دیگر مختص مدیریت اسلامی است.
 ٠٩:٠٥ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

عبدالله عماد
در عرصه فرهنگ، ما دو نوع فرهنگ می توانیم داشته باشیم که بر اساس آن دو نوع مدیریت نیز تولید می شود؛ فرهنگ دولتی و مدیریت فرهنگی دولت محور، فرهنگ مردمی و مدیریت فرهنگی مردم محور یکی از اصول لازم و مهم مدیریت جهادی در فرهنگ، آن است که مردمی و بر محور مردم باشد. بنابراین مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ، یعنی مدیریت مردمی. تعریف ما از مدیریت مردمی، آن است که هر حرکت و فعالیت فرهنگی،‌توسط مردم اجرا و اداره شود نه دولت. لذا فرهنگ مردمی، یعنی فرهنگی که محرک، مجری و نیروهای آن را مردم تشکیل می دهند. گاهی اصطلاح فرهنگ مردمی، مرادف فرهنگ عامه استعمال می شود. که مراد ما این نیست. البته فرهنگ مردمی به این معنی نیست که دولت وارد فرهنگ نشود. اما به این معنی است که دولت باید صرفا ناظر و حامی و جهت دهنده باشد. نه آن که خود، مجری فرهنگ شود. همین معادله در میان اقتصاد دولتی و خصوصی نیز برقرار است. این چنین است که مقام معظم رهبری تاکید داشتند که فرهنگ و اقتصاد، هر دو با عزم ملی مدیریت شود.
 ٠٩:٠٢ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

اسماعیل غفاری قمی
در یک نظام و ساختار حکومتی، مدیریت و ادارۀ سیاسی یک جامعه، نیازمند اندیشه ای قوی و غایتی متعالی می باشد. در چنین سیستمی، مسئولان و مردم به مثابه مجریان و رسانندگان به آن هدف، ایفای نقش می نمایند. تعالیم آسمانی نظام اسلامی در حقیقت نوید بخش آن اندیشه قوی و بنیادی است. بنابراین یک نظام استوار و پویا دارای رکن و مبنا می باشد: 1.اصول فکری و اعتقادی که از هر عیب، نقص، کجی و انحراف به دور باشد. 2.غایتی بس بلند که هر خردمندی را شوق و عشق وا دارد. 3.ملتی بزرگ با استعدادهای درخشان و منابعی ارزشمندِ خدادای. 4.مسئولانی دلسوز که نفش محوری دارند. یکی از شاخص های اساسی در مدیریت جِهادی، اعتقاد و باور داشتن به آن مبانی بنیادی است. شاخص دیگر این است که در مدیریت جهادی تمام طاقت و نیرو برای تحقق پیدا کردن اهداف نظام به کار گرفته می شود؛ زیرا جهاد یعنی خود را با صرف نیرو و تحمّل، به سختی و مشقت وا داشتن است. به همین دلیل «جنگ» را جهاد گفته اند؛ چون تلاش توأم با رنج در آن است. نکته مهمی که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که مدیریت جهادی در عمل فقط در راستای صلاح و کمال مردم به گرفته نمی شود؛ بلکه جِهاد و اجتهاد در مسیر باطل، ظلم و سلطه بر دیگران نیز صادق است؛ البته کلمه «جِهاد» در فرهنگ اسلامی و متون دینی جایگاه ممتازی دارد.
 ٠٩:٠١ - 1393/04/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>